Full-text Search:
Results: 4
FILTER
Works
| Title | Mater Dolorosa. Die Briefe von Nietzsches Mutter an Overbeck |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 8 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H489 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.237 |
Personal Documents
| Title | Publishing contract MM.F.RIEDER & CO, Editeurs |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.9 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.26 |
| Title | Publishing contract MM.F.RIEDER & CO, Editeurs |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.9 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.26 |
| Title | Verlagsvertrag MM.F.RIEDER & CO, Editeurs |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.9 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.26 |
| Title | Verlagsvertrag MM.F.RIEDER & CO, Editeurs |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.9 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.26 |
Essay Repository
| Title | Mater dolorosa (Die Briefe von Nietzsches Mutter an Overbeck) |
| Language | German |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W-AA152.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.aufsatzablage#SZDESS.440 |
| Title | Mater dolorosa (Die Briefe von Nietzsches Mutter an Overbeck) |
| Language | German |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W-AA152.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.aufsatzablage#SZDESS.441 |