Full-text Search:
Results: 32
FILTER
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.22 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.84 |
| Title | Verlagsvertrag Cassel & Company, Limited |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt; 1 Rückblatt, 33x20 cm, Klammerheftung |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.6 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.74 |
| Title | Verlagsvertrag Eugen Relgis |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 25x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.45 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.38 |
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Verlagsvertrag Oy Suomen Kirja |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 35x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.36 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.94 |
| Title | Vertrag H. Aschehoug & Co. (W. Nygaard) A/S |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.39 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.36 |
| Title | Vertrag Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.41 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.37 |
Library
| Title | [Zhguchaia taina] : [pervye perezhivaniia] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1925 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 174 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.32 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1192 |
| Title | Adolescenza : quattro storie del paese dell’infanzia |
| Publication Details | Milano : Sperling & Kupfer, 1933 |
| Language | Italian |
| Physical Description | 268 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1031 |
| Title | Amok |
| Publication Details | Oslo : Aschehoug, 1928 |
| Language | Norwegian |
| Physical Description | 192 pages 8°, half cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.I.21 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1073 |
| Title | Brandend geheim : vier verhalen van jeugleven |
| Publication Details | Zeist : Ploegsma, 1929 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 223 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.27 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.36 |
| Title | Brennendes Geheimnis : Erzählung |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1914 |
| Language | German |
| Physical Description | 78 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.22 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.473 |
| Title | Brennendes Geheimnis : Erzählung |
| Publication Details | 56th to 65th thousand, special edition. – Leipzig : Insel-Verlag, 1924 |
| Language | German |
| Physical Description | 78 pages 8°, leather |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.23 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.474 |
| Title | Degosais noslepums |
| Publication Details | Riga : Gramatu Draugs, 1935 |
| Language | Latvian |
| Physical Description | 180 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1066 |
| Title | Den outgrundliga hemligheten : romantiska och andra berättelsar |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1936 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 367 pages 8°, leather, slipcase |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1273 |
| Title | Die Kette |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 487 pages 8°, cloth, slipcase |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.625 |
| Title | Die Kette |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 487 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.19 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.626 |
| Title | Elsö élmény |
| Publication Details | Budapest : Pantheon, 1927 |
| Language | Hungarian |
| Physical Description | 185 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1015 |
| Title | Erstes Erlebnis : vier Geschichten aus Kinderland |
| Publication Details | 23.-27. Thousand. – Leipzig : Insel-Verlag, 1926 |
| Language | German |
| Physical Description | 229 pages 8°, half leather, slipcase |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.21 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.698 |
| Title | Gibel serda : novelly |
| Publication Details | Riga : Gramatu Draugs, 1927 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 254 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.08 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1198 |
| Title | Kaleidoscope : thirteen stories and novelettes |
| Publication Details | New York : Viking Press, 1934 |
| Language | English |
| Physical Description | 418 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.100 |
| Title | Kaleidoscope : thirteen stories and novelettes |
| Publication Details | First published. – London [et al.] : Cassell, 1934 |
| Language | English |
| Physical Description | 418 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.101 |
| Title | Ognena taina |
| Publication Details | Sofiia : Koiumdzhiev, 1934 |
| Language | Bulgarian |
| Physical Description | 62 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.16 |
| Title | Pierwsze przezycie |
| Publication Details | Warszawa : Rój, 1928 |
| Language | Polish |
| Physical Description | 232 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.16 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1094 |
| Title | Primeras experiencias |
| Publication Details | Buenos Aires : Kramer, 1937 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 168 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.18 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1253 |
| Title | Segredos de amor : 4 novellas da adolescencia |
| Publication Details | Rio de Janeiro : Guanabara, 1935 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 194 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1152 |
| Title | Spørg ikke |
| Publication Details | København : Nordisk Forlag, 1933 |
| Language | Danish |
| Physical Description | 102 pages 8°, wrappers with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.26 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.33 |
| Title | The burning secret |
| Publication Details | London : Allen & Unwin, 1921 |
| Language | English |
| Physical Description | 175 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.139 |
| Title | Um segrêdo ardente |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1937 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 171 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1161 |
| Title | [Zhguchaia taina] : [pervye perezhivaniia] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1928 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 201 pages : illustrated. 8°, boards with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.12 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1193 |
| Title | Brennendes Geheimnis |
| Publication Details | New York : Farrar & Rinehart, 1938 |
| Language | German |
| Physical Description | 143 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.24 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.472 |