Full-text Search:
Results: 5
FILTER
Personal Documents
| Title | Contract FORUM VERLAG |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 34x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.38 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.95 |
| Title | Contract FORUM VERLAG |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 34x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.38 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.95 |
| Title | Contract K.J.Gummerus Osakeyhtiö |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.34 |
| Title | Contract K.J.Gummerus Osakeyhtiö |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.34 |
| Title | Contract Rózsavölgyi & Comp. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 29x21 cm, Paginiert: Blatt 2. |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.29 |
| Title | Contract Rózsavölgyi & Comp. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 2 leaves, 29x21 cm, Paginated: Blatt 2. |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.29 |
| Title | Publishing contract Les Editions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.75 |
| Title | Publishing contract Les Editions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.75 |
| Title | Verlagsvertrag Les Editions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.75 |
| Title | Verlagsvertrag Les Editions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.75 |
| Title | Vertrag FORUM VERLAG |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 34x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.38 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.95 |
| Title | Vertrag FORUM VERLAG |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 34x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.38 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.95 |
| Title | Vertrag K.J.Gummerus Osakeyhtiö |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.34 |
| Title | Vertrag K.J.Gummerus Osakeyhtiö |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.34 |
| Title | Vertrag Rózsavölgyi & Comp. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 29x21 cm, Paginiert: Blatt 2. |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.29 |
| Title | Vertrag Rózsavölgyi & Comp. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 2 leaves, 29x21 cm, Paginated: Blatt 2. |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.29 |
Library
| Title | Die Philosophie des Hippolyte Taine [Dissertation] |
| Publication Details | Wien : [s.n.], 1904 |
| Language | German |
| Physical Description | 114 leaves 4°, half cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.02 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.641 |