Full-text Search:
Results: 14
FILTER
Personal Documents
| Title | Notebook Russian journey |
| Language | German |
| Physical Description | Notebook, 38 leaves, writing on 18 leaves, inserted: manuscript, 2 leaves; theatre ticket, 20x13 cm, Only rectos counted throughout, Metal spine, leatherette covers |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAH/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.1 |
Without Author
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Verlagsvertrag Eugen Relgis |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.46 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.100 |
| Title | Vertrag LIVRARIA CIVILIZAÇÃO de Américo Fraga Lamares |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.54 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.107 |
Library
| Title | Baumeister der Welt : Balzac, Dickens, Dostojewski, Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 650 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.450 |
| Title | Der Kampf mit dem Dämon : Hölderlin, Kleist, Nietzsche |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1925 |
| Language | German |
| Physical Description | 321 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.II.22 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.554 |
| Title | Der Kampf mit dem Dämon : Hölderlin, Kleist, Nietzsche |
| Publication Details | 33.-34. Thousand. – Leipzig : Insel-Verlag, 1933 |
| Language | German |
| Physical Description | 321 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.II.23 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.555 |
| Title | Drei Dichter ihres Lebens : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1928 |
| Language | German |
| Physical Description | 377 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.04 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.674 |
| Title | Drei Dichter ihres Lebens : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1928 |
| Language | German |
| Physical Description | 377 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.03 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.675 |
| Title | Drei Meister : Balzac, Dickens, Dostojewski |
| Publication Details | 16.-20. Thousand. – Leipzig : Insel-Verlag, 1925 |
| Language | German |
| Physical Description | 219 pages 8°, cloth |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.26 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.679 |
| Title | Drei Meister : Balzac, Dickens, Dostojewski |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1920 |
| Language | German |
| Physical Description | 219 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.24 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.677 |
| Title | Drei Meister : Balzac, Dickens, Dostojewski |
| Publication Details | 4.-8. Thousand. – Leipzig : Insel-Verlag, 1921 |
| Language | German |
| Physical Description | 219 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.678 |
| Title | La lotta col dèmone : Hölderlin, Kleist, Nietzsche |
| Publication Details | Milano : Sperling & Kupfer, 1933 |
| Language | Italian |
| Physical Description | 301 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.II.27 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1045 |
| Title | Master builders : a typology of the spirit |
| Publication Details | New York : Viking Press, 1939 |
| Language | English |
| Physical Description | XIII, 906 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.31a https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.115 |