Full-text Search:
Results: 9
FILTER
Works
| Title | History of tomorrow |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 27 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H235.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.214 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript, 22 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H235.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.215 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 1 leaf, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H235.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.216 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript, 5 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H235.4 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.217 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | English |
| Physical Description | Collection: typescript (carbon copy), 16 leaves; typescript, 6 leaves; manuscript, 4 leaves, corrected, 25x20 cm, paginated throughout, some parts in pencil, pages 18 & 20 are present in duplicate |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W22.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.36 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 23 leaves, corrected, 32x20 cm, paginated: 5-27 |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W22.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.37 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | English |
| Physical Description | Collection: typescript, 8 leaves; manuscript, 1 leaf, corrected, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W22.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.38 |
| Title | History of tomorrow |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 6 leaves, corrected, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-LAS/W1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.296 |
| Title | Portfolio „History of tomorrow“ |
| Language | English |
| Physical Description | Folder, 1 item, 35x24 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W22.4 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.39 |