Full-text Search:
Results: 9
FILTER
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Agreement The Viking Press |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.19 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.30 |
| Title | Vertrag Editorial APOLO, BARCELONA |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 29x21 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.26 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.31 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
Library
| Title | Volpone : comédie en 5 actes d’après Ben Jonson |
| Publication Details | Paris : Fayard, 1929 |
| Language | French |
| Physical Description | 381 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.III.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.385 |
| Title | Volpone : le déjeuner Marocain |
| Publication Details | Special edition 676/680. – Paris : Gallimard, 1929 |
| Language | French |
| Physical Description | 182 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.III.43 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.386 |
| Title | Ben Jonsons „Volpone“ : eine lieblose Komödie in drei Akten |
| Publication Details | Potsdam : Kiepenheuer, 1926 |
| Language | German |
| Physical Description | 148 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.III.41 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.462 |
| Title | Ben Jonson’s Volpone : a loveless comedy in 3 acts ; freely adapted |
| Publication Details | New York : Viking Press, 1928 |
| Language | English |
| Physical Description | 187 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.III.42 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.65 |
| Title | Ben Jonson’s Volpone : eine lieblose Komödie in drei Akten |
| Publication Details | Manuscript, not for sale. – Berlin-Wilmersdorf : Bloch, 1925 |
| Language | German |
| Physical Description | 87 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.VI.right(11) https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.461 |