Full-text Search:
Results: 6
FILTER
Works
| Title | Leporella |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 12 leaves, corrected; 1 wrapper leaf, 34x42 cm, 2-12 |
| Current Location | Deutsches Literaturarchiv Marbach, Marbach A:Zweig, Stefan 70.94 HS009526954 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.321 |
Personal Documents
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Publishing contract Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Publishing contract Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
Library
| Title | Kleine Chronik : vier Erzählungen |
| Publication Details | 31.-60. Thousand. – Leipzig : Insel-Verlag, 1929 |
| Language | German |
| Physical Description | 92 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.24 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.812 |
| Title | Kleine Chronik : vier Erzählungen |
| Publication Details | Special edition. – Leipzig : Insel-Verlag, 1929 |
| Language | German |
| Physical Description | 92 pages 8°, leather |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.813 |