Full-text Search:
Results: 22
FILTER
Works
| Title | Franz Anton Mesmer |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 26 leaves, corrected, 27x21 cm, paginated: 1-4 |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/W4 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.302 |
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Verlagsvertrag Les Editions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.75 |
| Title | Vertrag Editorial APOLO, BARCELONA |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 29x21 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.26 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.31 |
| Title | Vertrag LIVRARIA CIVILIZAÇÃO de Américo Fraga Lamares |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.54 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.107 |
| Title | Vertrag Rózsavölgyi & Comp. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 29x21 cm, Paginiert: Blatt 2. |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.29 |
Library
| Title | [Vrachevanie i psikhika] : [Mesmer, Meri Beiker-Eddi, Zigmund Freid] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1932 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 349 pages 8°, boards with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.22 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1189 |
| Title | A cura pelo espírito : Mesmer - Mary Baker-Eddy - Freud |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1938 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 448 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.06 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1104 |
| Title | A cura por el espirito : Mesmer |
| Publication Details | Rio de Janeiro : Pongetti, ca. 1936 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 213 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1106 |
| Title | A lélek orvosai : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud |
| Publication Details | Budapest : Pantheon, 1935 |
| Language | Hungarian |
| Physical Description | 367 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.02 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1010 |
| Title | Die Heilung durch den Geist : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1931 |
| Language | German |
| Physical Description | 446 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.621 |
| Title | Die Heilung durch den Geist : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 444 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.32 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.622 |
| Title | Helbredelse ved aand : Franz Anton Mesmer, Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | Oslo : Aschehoug, 1931 |
| Language | Norwegian |
| Physical Description | 342 pages 8°, half leather |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.04 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1075 |
| Title | La curación por el espíritu : Francisco Antonio Mesmer |
| Publication Details | Santiago de Chile : Pax, 1933 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 127 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.12 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1228 |
| Title | La curacion por el espiritu : Francisco Antonio Mesmer, la vida fantastica de Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | Santiago de Chile : Ercilla, 1936 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 132 pages 4°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.VI.left(04) https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1229 |
| Title | La curación por el espíritu : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud |
| Publication Details | Barcelona : Apolo, 1932 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 384 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1230 |
| Title | La guérison par l’esprit : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Freud |
| Publication Details | Paris : Stock, 1934 |
| Language | French |
| Physical Description | XXIV, 316 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.37 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.299 |
| Title | L’Anima che guarisce : Mesmer, Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | Milano : Sperling & Kupfer, 1931 |
| Language | Italian |
| Physical Description | 339 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.03 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1041 |
| Title | Mental healers : Franz Anton Mesmer, Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | New York : Viking Press, 1932 |
| Language | English |
| Physical Description | XXVI, 363 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.117 |
| Title | Mental healers : Franz Anton Mesmer, Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | First published. – London [et al.] : Cassell, 1933 |
| Language | English |
| Physical Description | XXVI, 363 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.35 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.118 |
| Title | Mental healers : Franz Anton Mesmer, Mary Baker-Eddy, Sigmund Freud |
| Publication Details | Garden City : Garden City Publishing, 1934 |
| Language | English |
| Physical Description | XXVI, 363 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.IV.36 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.119 |
| Title | Själslig läkekonst : Mesmer - Christian Science - Freud |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1932 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 324 pages 8°, wrappers with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.I.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1284 |