Full-text Search:
Results: 26
FILTER
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.24 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.86 |
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 33x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.87 |
| Title | Agreement Werner Söderström |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 23x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.35 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.93 |
| Title | Verlagsvertrag Athenaeum Publishing And Printing Establishment Limited |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 29x23 cm, 1. Blatt paginiert |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.18 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.81 |
| Title | Verlagsvertrag Editura Socec & Co. S.A. |
| Language | German |
| Physical Description | Konvolut: Manuskript, 1 Blatt; Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 21x17 cm bis 29x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.50 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.104 |
| Title | Verlagsvertrag Eugen Relgis |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.47 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.101 |
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.59 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.111 |
| Title | Vertrag Bermann-Fischer A.B., Stockholm und Allert de Lange C.V. Amsterdam |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 2 Blatt, 34x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.37 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.35 |
| Title | Vertrag H. Aschehoug & Co. (W. Nygaard) A/S |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.40 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.96 |
| Title | Vertrag Jespersen og Pios Forlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 28x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.32 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.91 |
| Title | Vertrag Livraria CIVILIZACAO |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.56 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.109 |
| Title | Vertrag Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.42 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.97 |
Library
| Title | Adepts in self-portraiture : Casanova, Stendhal, Tolstoy |
| Publication Details | First published. – London : Allen & Unwin, 1929 |
| Language | English |
| Physical Description | XXIII, 357 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.06 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.55 |
| Title | Baumeister der Welt : Balzac, Dickens, Dostojewski, Hölderlin, Kleist, Nietzsche, Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 650 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.450 |
| Title | Drei Dichter ihres Lebens : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1928 |
| Language | German |
| Physical Description | 377 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.04 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.674 |
| Title | Drei Dichter ihres Lebens : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1928 |
| Language | German |
| Physical Description | 377 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.03 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.675 |
| Title | Stendhal |
| Publication Details | Special edition 6/10. – Rio de Janeiro : Pongetti, 1928 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 177 pages 8°, half leather |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1155 |
| Title | Tre poeti della propria vita : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Milano : Sperling & Kupfer, 1930 |
| Language | Italian |
| Physical Description | 342 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1057 |
| Title | Três poetas da própria existência : Casanova - Stendhal - Tolstoï |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1938 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 386 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.15 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1158 |
| Title | Tres poetas de su vida : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Barcelona : Apolo, 1934 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 354 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1260 |
| Title | Tres poetas de su vida : Casanova, Stendhal, Tolstoi |
| Publication Details | Santiago de Chile : Ercilla, 1936 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 148 pages 4°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.VI.left(01) https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1261 |
| Title | Tres poetas de su vida : Casanova - Stendhal - Tolstoi |
| Publication Details | Santiago de Chile : Pax, 1936 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 298 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.21 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1259 |
| Title | Trois poètes de leur vie : Stendhal - Casanova - Tolstoï |
| Publication Details | Paris : Stock, 1937 |
| Language | French |
| Physical Description | XVI, 311 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.382 |
| Title | [Tri pevtsa zhizni] : [Kazanova, Stendal, Tolstoi] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1929 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 327 pages 8°, boards with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1187 |