Full-text Search:
Results: 4
FILTER
Works
| Title | Adam Lux |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 45 leaves, corrected, 34x21 cm, „I. Bild“ paginated throughout |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W34.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.53 |
▼ Zweig, Stefan: Adam Lux an seine Freunde Gnadet und Pétion 6. Juni 1793 | SZ-AAP/W34.1 | SZDMSK.52
| Title | Adam Lux an seine Freunde Gnadet und Pétion 6. Juni 1793 |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 25 leaves, 34x21 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W34.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.52 |
Personal Documents
| Title | Contract Grønbech's Forlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.90 |
| Title | Contract Grønbech's Forlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.90 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 3 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy9, 3 leaves, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contratto Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 3 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contratto Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy9, 3 leaves, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Vertrag Grønbech's Forlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.90 |
| Title | Vertrag Grønbech's Forlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.31 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.90 |