Full-text Search:
Results: 18
FILTER
Works
| Title | Abänderungen und Berichtigungen |
| Language | German |
| Physical Description | Collection: manuscript, typescript, carbon copy, 31 leaves; 1 cover sheet, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G104.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.122 |
| Title | Castellio gegen Calvin |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 214 leaves; writing on 212 leaves, corrected; includes: manuscript, 1 leaf, 34x21 cm, Chapters each paginated throughout, staple binding |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/W2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.297 |
| Title | Library tickets for „Castellio gegen Clavin“ |
| Language | German |
| Physical Description | Library tickets, 34 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G104.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.121 |
| Title | Research material for"Castellio gegen Calvin" |
| Language | German |
| Physical Description | Collection: manuscript, 2 leaves; typescript, 53 leaves; 1 envelope, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G104.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.120 |
| Title | Voucher copy recipient list |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 7 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G104.4 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.123 |
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.82 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.57 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.40 |
| Title | Vertrag Editorial Juventud S.A. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.28 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.89 |
| Title | Vertrag Eugen Relgis |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 23x17 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.48 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.102 |
| Title | Vertrag LIVRARIA CIVILIZAÇÃO de Américo Fraga Lamares |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.54 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.107 |
Library
| Title | Castellio gegen Calvin oder ein Gewissen gegen die Gewalt |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 333 pages : illustrated. 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.39 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.492 |
| Title | Castellio gegen Calvin oder ein Gewissen gegen die Gewalt |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 333 pages : illustrated. 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.38 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.493 |
| Title | Harc egy gondolat körül : Castellio és Calvin |
| Publication Details | Budapest : Rózsavölgy, 1937 |
| Language | Hungarian |
| Physical Description | 266 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.III.01 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1017 |
| Title | Strijd rond een brandstapel : Castellio tegen Calvijn |
| Publication Details | Amsterdam : Allert de Lange, 1936 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 305 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.40 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.49 |
| Title | The right to heresy : Castellio against Calvin |
| Publication Details | First published. – London [et al.] : Cassell, 1936 |
| Language | English |
| Physical Description | 275 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.41 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.162 |
| Title | The right to heresy : Castellio against Calvin |
| Publication Details | New York : Viking Press, 1936 |
| Language | English |
| Physical Description | 238 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.43 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.164 |
| Title | The right to heresy : Castellio against Calvin |
| Publication Details | First published. – London [et al.] : Cassell, 1936 |
| Language | English |
| Physical Description | 275 pages : illustrated. 8°, cloth with original dust jacket |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London B.II.42 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.163 |