Full-text Search:
Results: 31
FILTER
Works
| Title | Eldorado |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 17 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G779.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.149 |
| Title | Eldorado |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 8 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G779.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.150 |
| Title | Eldorado |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 11 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G779.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.151 |
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Vertrag Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.99 |
Library
| Title | [Rokovye mgnoveniia] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1928 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 169 pages 8°, boards with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.16 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1182 |
| Title | Gwiazdy ludzkosci |
| Publication Details | Warszawa : Przeworskiego, 1939 |
| Language | Polish |
| Physical Description | 219 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1085 |
| Title | Kaleidoskop |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 464 pages 8°, cloth, slipcase |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.804 |
| Title | Kaleidoskop |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 464 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.805 |
| Title | Les heures étoilées de l’humanité |
| Publication Details | Paris : Grasset, 1939 |
| Language | French |
| Physical Description | 254 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.32 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.334 |
| Title | Momenti eccelsi : cinque miniature storiche + La resurrezione di Händel |
| Publication Details | Milano : Sperling & Kupfer, 1935 |
| Language | Italian |
| Physical Description | 173 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.33 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1053 |
| Title | Momentos decisivos da humanidade : cinco miniaturas historicas |
| Publication Details | Rio de Janeiro : Guanabara, 1934 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 155 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.35 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1140 |
| Title | Momentos estelares de la humanidad |
| Publication Details | Buenos Aires : Las Grandes Obras, ca. 1935 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 270 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.04 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1250 |
| Title | Momentos estelares de la humanidad : cinco miniaturas históricas |
| Publication Details | 4. edición. – Santiago de Chile : Osiris, 1935 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 95 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.05 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1251 |
| Title | Momentos estelares de la humanidad : cinco miniaturas históricas |
| Publication Details | Barcelona : Apolo, 1933 |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 134 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.03 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1252 |
| Title | Noodlotsuren der menschheid : vijf historische Miniaturen |
| Publication Details | Zeist : Ploegsma, 1930 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 82 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.27 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.47 |
| Title | Ödestimmar : fem historiska miniatyrer |
| Publication Details | Stockholm : Ringförlaget, 1932 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 76 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.06 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1282 |
| Title | Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1938 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 306 pages 8°, leather, slipcase |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1283 |
| Title | O minuto decisivo de Waterloo |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1937 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 238 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.02 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1148 |
| Title | Os grandes momentos da humanidade |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1940 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 224 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.01 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1150 |
| Title | Sternstunden der Menschheit : fünf historische Miniaturen |
| Publication Details | Special edition. – Leipzig : Insel-Verlag, 1927 |
| Language | German |
| Physical Description | 77 pages 8°, leather |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.23 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.947 |
| Title | Sternstunden der Menschheit : fünf historische Miniaturen |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1927 |
| Language | German |
| Physical Description | 77 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.24 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.948 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |
| Title | Sternstunden der Menschheit : drei historische Miniaturen |
| Publication Details | London : Bell, 1930 |
| Language | German |
| Physical Description | 93 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.25 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.945 |
| Title | Sternstunden der Menschheit : fünf historische Miniaturen |
| Publication Details | New York : Prentice Hall, 1931 |
| Language | German |
| Physical Description | 162 pages : illustrated. 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.26 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.946 |
| Title | Ausgewählte Prosa |
| Publication Details | Amsterdam : Meulenhoff, 1931 |
| Language | German |
| Physical Description | 142 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.09 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.442 |