Full-text Search:
Results: 6
FILTER
Works
| Title | Autobiographie [Teil 1] |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 250 leaves, corrected; 1 flap binder, 33x21 cm, paginated throughout |
| Current Location | The National Library of Israel, Jerusalem ARC. Ms. Var. 305 4 89 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.292 |
| Title | Autobiographie [Teil 2] |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 264 leaves, corrected; 1 flap binder, 33x21 cm, paginated throughout |
| Current Location | The National Library of Israel, Jerusalem ARC. Ms. Var. 305 4 89.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.293 |
| Title | Die Welt von Gestern |
| Language | German |
| Physical Description | Notebook, 92 leaves, writing on 18 leaves, 30x20 cm, Ring-bound |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.17 |
| Title | Die Welt von Gestern |
| Language | German |
| Physical Description | Notebook, 54 leaves, writing on 15 leaves, 16x11 cm, Ring-bound |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SEF/W1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.352 |
| Title | Drei Leben Nachträge |
| Language | German |
| Physical Description | Notebook, 6 leaves, , Ring-bound |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G941.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.166 |
| Title | My three lives (first draft) autobiography by Stefan Zweig |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 86 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G941.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.165 |