Full-text Search:
Results: 18
FILTER
Works
| Title | Der Fall von Byzanz |
| Language | German |
| Physical Description | Collection: typescript, 36 leaves; manuscript, 10 leaves, corrected, 33x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W6 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.12 |
| Title | Der Fall von Byzanz |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 26 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G780.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.152 |
| Title | The Fall of Byzantium |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 31 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G780.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.153 |
Personal Documents
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 3 Blatt, 29x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.77 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 3 leaves, 29x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.77 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 3 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contract Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy9, 3 leaves, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contract Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.99 |
| Title | Contract Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.99 |
| Title | Contratto Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 3 Blatt, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Contratto Sperling & Kupfer |
| Language | Italian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy9, 3 leaves, 28x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.78 |
| Title | Publishing contract Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Publishing contract Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Sperling & Kupfer |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskript, 3 Blatt, 29x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.77 |
| Title | Vertrag Sperling & Kupfer |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 3 leaves, 29x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.13 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.77 |
| Title | Vertrag Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.99 |
| Title | Vertrag Wydawnictwo J. Przeworskiego |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.44 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.99 |
Library
| Title | Gwiazdy ludzkosci |
| Publication Details | Warszawa : Przeworskiego, 1939 |
| Language | Polish |
| Physical Description | 219 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.34 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1085 |
| Title | Kaleidoskop |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 464 pages 8°, cloth, slipcase |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.14 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.804 |
| Title | Kaleidoskop |
| Publication Details | Wien [et al.] : Herbert Reichner Verlag, 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | 464 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.II.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.805 |
| Title | Les heures étoilées de l’humanité |
| Publication Details | Paris : Grasset, 1939 |
| Language | French |
| Physical Description | 254 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.32 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.334 |
| Title | Lotswendingen |
| Publication Details | Amsterdam : Wereldbibliotheek, 1939 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 200 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.28 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.44 |
| Title | Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1938 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 306 pages 8°, leather, slipcase |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1283 |
| Title | O minuto decisivo de Waterloo |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1937 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 238 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.02 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1148 |
| Title | Os grandes momentos da humanidade |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1940 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 224 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.01 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1150 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |