Full-text Search:
Results: 9
FILTER
Works
| Title | Das erste Wort über den Ozean |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript, 29 leaves, corrected, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W7 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.13 |
| Title | Das erste Wort über den Ozean |
| Language | German |
| Physical Description | Manusript, 4 leaves, 27x21 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W45 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.287 |
| Title | Working notes 7 |
| Language | German |
| Physical Description | Notebook, 92 leaves, writing on 67 leaves; 1 cover sheet, inserted: manuscript, 4 leaves, 22x18 cm, Ring-bound |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W45 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.64 |
Personal Documents
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
Library
| Title | Lotswendingen |
| Publication Details | Amsterdam : Wereldbibliotheek, 1939 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 200 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.28 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.44 |
| Title | Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1938 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 306 pages 8°, leather, slipcase |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1283 |
| Title | Os grandes momentos da humanidade |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1940 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 224 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.01 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1150 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |