Full-text Search:
Results: 10
FILTER
Works
| Title | Der plombierte Zug |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript,, 24 leaves, corrected; 1 wrapper leaf, includes: 1 fragment of stationery, 25x21 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W8 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.14 |
| Title | Der versiegelte Zug |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 14 leaves, corrected; 1 folder, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G792.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.159 |
| Title | Der versiegelte Zug. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript/carbon copy, 12 leaves, 33x21 cm, paginated: 2-3, 5-12 |
| Current Location | The National Library of Israel, Jerusalem ARC. Ms. Var. 305 3 82 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.288 |
| Title | The Sealed Train |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 34 leaves, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G792.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.160 |
Personal Documents
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Contract Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.58 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.110 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
Library
| Title | Lotswendingen |
| Publication Details | Amsterdam : Wereldbibliotheek, 1939 |
| Language | Dutch |
| Physical Description | 200 pages 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.28 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.44 |
| Title | Odödliga ögonblick i mänsklighetens historia |
| Publication Details | Stockholm : Skoglund, 1938 |
| Language | Swedish |
| Physical Description | 306 pages 8°, leather, slipcase |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.07 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1283 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |