Full-text Search:
Results: 8
FILTER
Works
| Title | Cicero |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 34 leaves, corrected, 33x20 cm, paginated throughout |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W5.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.11 |
| Title | Cicero |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 6 leaves, writing on 3 leaves, 23x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W5.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.9 |
| Title | Cicero's Tod oder Das Haupt auf der Rostra |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 29 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G776.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.147 |
| Title | Cicero's Tod oder Das Haupt auf der Rostra |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 30 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G776.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.148 |
| Title | Ciceros Tod |
| Language | German |
| Physical Description | Manuscript, 16 leaves, corrected, 25x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W5.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.10 |
Library
| Title | Os grandes momentos da humanidade |
| Publication Details | Porto : Livraria Civilização, 1940 |
| Language | Portuguese |
| Physical Description | 224 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.II.01 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1150 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |