Full-text Search:
Results: 8
FILTER
Works
| Title | Bibliographical notes on Wilson versagt |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 5 leaves, 26x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W9.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.284 |
| Title | Wilson's Failure |
| Language | English |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 52 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G794.3 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.164 |
| Title | Wilson versagt |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 23 leaves, corrected; includes: typescript, 5 leaves, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W9.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.15 |
| Title | Wilson versagt |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 20 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G794.1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.162 |
| Title | Wilson versagt |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 20 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-G794.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.163 |
| Title | WILSON VERSAGT |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 21 leaves, corrected, 32x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W9.2 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.16 |
Library
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 2. edition. – London [et al.] : Cassell, 1940 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.168 |
| Title | The tide of fortune : twelve historical miniatures |
| Publication Details | 3. edition. – London [et al.] : Cassell, 1941 |
| Language | English |
| Physical Description | 280 pages 8°, cloth |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London D.I.30 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.169 |