Full-text Search:
Results: 14
FILTER
Works
| Title | Marceline Desbordes-Valmore |
| Language | German |
| Physical Description | Galley proofs, 70 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H136 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.181 |
| Title | Marzelline Desbordes-Valmore |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript, 2 leaves, corrected, , paginated: 2-4 |
| Current Location | Deutsches Literaturarchiv Marbach, Marbach SUAD:Insel-Verlag SU.2010.0001 HS010719612 https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.349 |
Personal Documents
| Title | Principal Ledger |
| Language | German |
| Physical Description | Ledger, 119 leaves, writing on 77 leaves, inserted: 1 letter; 1 postcard, 54x38 cm, Pages up to 62 counted as double-pages (stamp), 63 through 77 counted by hand on the left-hand page, Sewn, black leatherette binding, black leather spine and corners |
| Current Location | Adolf Haslinger Literaturstiftung im Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-SAM/L1 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.3 |
Without Author
| Title | Agreement THE VIKING PRESS, INC. |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 1 Blatt, 36x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.21 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.83 |
| Title | Verlagsvertrag Cassel & Company, Limited |
| Language | English |
| Physical Description | Typoskript, 2 Blatt, 33x20 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.5 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.24 |
| Title | Verlagsvertrag Les Éditions Bernard Grasset |
| Language | French |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 25x18 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.11 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.76 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
Library
| Title | [Marselina Debord-Valmor] : [sudba poetessy] |
| Publication Details | Leningrad : Vremia, 1930 |
| Language | Russian |
| Physical Description | 205 pages 8°, boards with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London E.III.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1179 |
| Title | La tragedia de una vida : Marcelina Desbordes Valmore |
| Publication Details | Buenos Aires : Las Grandes Obras, s.d. |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | 187 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.III.23 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1235 |
| Title | Marceline Desbordes-Valmore : das Lebensbild einer Dichterin |
| Publication Details | Leipzig : Insel-Verlag, 1920 |
| Language | German |
| Physical Description | 349 pages : illustrated. 8°, boards |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.III.19 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.844 |
| Title | Marceline Desbordes-Valmore : das Lebensbild einer Dichterin |
| Publication Details | 2. edition. – Leipzig : Insel-Verlag, 1927 |
| Language | German |
| Physical Description | 261 pages : illustrated. 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.III.20 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.845 |
| Title | Marceline Desbordes-Valmore : son œuvre |
| Publication Details | Paris : La Nouvelle Revue Critique, 1928 |
| Language | French |
| Physical Description | 79 pages 8°, wrappers |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.III.21 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.347 |
| Title | Tragedja kobiety : powiesco Marcelinie Desbordes-Valmore |
| Publication Details | Warszawa [et al.] : Renaissance, 1929 |
| Language | Polish |
| Physical Description | 224 pages 8°, cloth with original dust jacket |
| Provenance characteristics | More information: catalogue view |
| Current Location | Heirs of Stefan Zweig, London C.III.22 https://gams.uni-graz.at/o:szd.bibliothek#SZDBIB.1099 |