Full-text Search:
Results: 4
FILTER
Works
| Title | Rundfrage des „Morgen“ August 1936 |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 3 leaves, corrected, |
| Current Location | Reed Library – Stefan Zweig Collection, Fredonia SZ-AP2/W-H224a https://gams.uni-graz.at/o:szd.werke#SZDMSK.203 |
Personal Documents
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Contract Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Publishing contract Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Publishing contract Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Verlags-Vertrag Pantheon Literarische Anstalt A.G. |
| Language | German |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 30x23 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.17 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.80 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typoskriptdurchschlag, 1 Blatt, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
| Title | Vertrag Juan Carlos Torrendell |
| Language | Spanish; Castilian |
| Physical Description | Typescript (carbon copy), 1 leaf, 32x22 cm |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/L13.29 https://gams.uni-graz.at/o:szd.lebensdokumente#SZDLEB.32 |
Essay Repository
| Title | Gegenwart und Zukunft der jüdischen Literatur. Eine Umfrage |
| Language | German |
| Current Location | Literaturarchiv Salzburg, Salzburg SZ-AAP/W-AA103.10 https://gams.uni-graz.at/o:szd.aufsatzablage#SZDESS.324 |